Endometrioza

Endometrioza, gruczolistość zewnętrzna

– obecność błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy. Ognisko endometriozy zawiera komórki gruczołowe i zrąb endometrium. Wszczepy endometrium umiejscawiają się najczęściej w obrębie jamy brzusznej – obejmując jajniki, jajowody, więzadła podtrzymujące macicę, przestrzeń pomiędzy pochwą a odbytnicą, zewnętrzną część macicy oraz otrzewną miednicy mniejszej. Nierzadko wszczepy lokalizowane są w bliznach po cesarskim cięciu, na jelitach, na pęcherzu moczowym, w pochwie, czy na szyjce macicy. Choroba najczęściej dotyczy kobiet w wieku rozrodczym.

 

Choroba rozwija się powoli, a przebiega często ze skąpymi objawami chorobowymi lub bezobjawowo. Zaczyna zwracać uwagę chorej z uwagi na ból podczas współżycia, problemy z zajściem w ciążę, bólowymi w miednicy mniejszej, zaburzeniami cyklu miesiączkowego oraz obfitymi krwawieniami miesiączkowymi, często występuje PMS. Bardzo często doprowadza do niedrożności jajowodów i zaburzenia zdolności rozrodczych bądź do bezpłodności. Mogą również występować plamienia lub krwawienia acykliczne, nadmierne krwawienia miesięczne (typowo w adenomyosis), krwiomocz (postać pęcherzowa), krwawienia z przewodu pokarmowego (postać jelitowa), plamienia kontaktowe (lokalizacja szyjkowa).

 

Przyczyna powstawania endometriozy jest nadal nieznana. Istnieje kilka teorii próbujących wyjaśnić jej patogenezę. Jedna z nich mówi o występowaniu “krwawienia wstecznego”, przy którym część tkanki, która jest złuszczana podczas miesiączki wpływa do miednicy. Jednak nie wszystkie kobiety z tą przypadłością chorują na endometriozę.

 

Wielu informacji na ten temat oraz to jak radzić sobie z chorobą (endometriozą oraz innymi chorobami autoimmunologicznymi tj. Hashimoto i PCOS) można znaleźć na stronie organizacji EndoPositive.org oraz na grupie FB EndoPositive International Poland. Zapraszam również do kontaktu z Natalią Kiełpińska COO (chief operating ofcier) EndoPositive International Polska, która wprowadzi i wirtualnie oprowadzi po organizacji w Warszawie i w Polsce.

 

Jeszcze więcej informacji na ten temat oraz to jak radzić sobie z chorobą (endometriozą oraz innymi chorobami autoimmunologicznymi tj. Hashimoto i PCOS) można znaleźć na stronie organizacji EndoPositive.org oraz na grupie FB EndoPositive International Poland. Zapraszam również do kontaktu z Natalią Kiełpińska która reprezentuje tą organizację w Warszawie i w Polsce.

 

A dlaczego o tym piszę. Refleksologia jako terapia holistyczna przywraca organizm do równowagi. Jak pokazują moje doświadczenia z tą terapią i pacjentką to się sprawdza, to działa. Zabiegi pozwalają na złagodzenie objawów, zatrzymują rozwój choroby, zmniejszają ból, likwidują plamienia. Jako aMozeMasaz.pl jestem partnerem akcji EndoPositive International Poland właśnie dlatego, że to sprawdziłam.

 

Oczywiście refleksologia to terapia naturalna, bezinwazyjna i nie musi pomóc wszystkim (tak jak każda inna terapia farmakologiczna czy naturalna).

 

Endometrioza – lekarz stawia diagnozę - i - rozkłada ręce, na to nie ma 100 % lekarstwa, sposobu, ja jako refleksolog mówię – działamy, masujemy stopy, „zmuszamy” organizm do samoleczenia. Nasz wspaniały organizm to potrafi. Do tego odrobina zmiany sposobu odżywiania i się udać!!!